Masaż Tui Na

Masaż Tui Na według Instytutu Medycyny Chińskiej i profilaktyki Zdrowia w Krakowie to

„tradycyjna forma masażu leczniczego stosowana w Chinach już ok. 2 tysiące lat p.n.e. w celach profilaktycznych i leczniczych. Polega ona na stosowaniu połączenia mobilizacji stawów, rozciągania, masażu mięśni,  stymulacji punktów akupresurowych, moksy (ogrzewanie pewnych okolic ciała za pomocą żarzących się ziołowych cygar) i baniek.

 

Masażysta używa dłoni, kciuków, łokci, aby poprzez rozcieranie, nacisk, ugniatanie rozproszyć nadmiar Qi (energii witalnej) lub odżywić jej niedobór, przywracając harmonijne krążenie Qi w meridianach. Znaczenie chińskiej nazwy Tui Na to: TUI 推 – posuwać, pchać; natomiast NA 拿 – chwytać, porwać.

 

Masaż Tui Na opiera się na filozofii taoistycznej i ma na celu przywrócenie harmonii przepływu energii w ciele oraz detoksykację organizmu. Zabieg Tui Na nie koncentruje się jedynie na uśmierzaniu skutków choroby (symptomów), lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu jej przyczyn.

 

Jest on najsilniejszą techniką w TMC detoksykującą organizm, co sprawia, że reakcje eliminacyjne przy zastosowaniu masażu mogą być bardzo gwałtowne : kilkudniowe nasilenie symptomów, biegunki, wymioty, bóle głowy, etc. „

Masaż Tui Na

Tui Na tradycyjnie i najczęściej jest stosowana w przypadku następujących dolegliwości:

  • układ ruchu (bóle kręgosłupa i  stawów, kręcz szyi, rwa kulszowa, reumatyzm)
  • układ pokarmowy (trudności z trawieniem, bóle żołądka i jelit, biegunka, zaparcia, alergia pokarmowa, cukrzyca, otyłość)
  • układ oddechowy (alergia oddechowa, astma, kaszel, przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok)
  • układ nerwowy (depresja, nerwica, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, utrata słuchu, bezsenność, migrena, nadczynność i niedoczynnośćtarczycy)
  • układ krążenia (żylaki,obrzęki, nadciśnienie, palpitacje, utrata przytomności)
  • choroby dermatologiczne (egzema, wysypka, trądzik, pokrzywka)
  • choroby autoimmunologiczne: łuszczyca, bielactwo, łysienie plackowate, stwardnienie rozsiane, reumatoidalnezapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba Leśniewskiego-Crohna, choroba Hashimoto)
  • ginekologia (bóle przedmiesiączkowe, nieregularność miesiączkowania, nadmierne krwawienia, brak menstruacji, bezpłodność, problemy libido, mięśniaki,)
  • pediatria (bezbolesny masaż dla dzieci w ich charakterystycznych chorobach)

Przeciwwskazania do masażu Tui Na: choroby zakaźne jak żółtaczka, róża, gruźlica, choroby z krwotokiem jak wrzód żołądka w jego fazie krwawienia, krwiomocz, krew w stolcu, krwawienie w skutek urazu;  złośliwe guzy, ropnica, oparzenia, wrzodziejące zapalenia skóry; obszar brzuszny i lędźwiowy w okresie menstruacji i ciąży

Kursy

Ukończyłem kurs podstawowy masażu Tui Na w Instytucie Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie (72 godziny) oraz kurs specjalistyczny „Masaż Tui Na – problemy układu ruchowego i reumatologia” (24 godziny) w tej samej placówce.

Chcę także uczulić, że masaż Tui Na nie jest masażem relaksacyjnym i jego efektem nie jest natychmiastowa poprawa samopoczucia i regeneracja sił witalnych. Wręcz przeciwnie na drugi dzień a czasem przez więcej czasu czujemy się osłabieni i nasze samopoczucie nie należy do przyjemnych. Jest to efekt działania leczniczego i kiedy te efekty uboczne miną zaczynamy czuć się lepiej.

Dlaczego reakcje po masażu Tui Na mogą być tak mocne?

Masaż ten odblokowuje nas na poziomie ciała, emocji i sił witalnych. Jego działanie jest więc głębokie stąd reakcje mogą być też mocne.